Győr-Moson-Sopron megye főjegyzője, dr.Kovács Béla a megye múzeumi örökségéről

A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat fenntartásában működő megyei múzeumi igazgatóság jelentős intézményi vagyonnal és a megye kulturális örökségét hordozó tekintélyes múzeumi gyűjteménnyel rendelkezik. A múzeumi feladatok sokfélesége, a gyűjtemény nagysága és a jelenlegi jogszabályi háttér kevésbé teszi lehetővé a megyei hálózat struktúrájának átalakítását - nyilatkozta lapunknak Győr-Moson-Sopron megye főjegyzője, dr.Kovács Béla.

-Hány múzeum működik jelenleg Győr-Moson-Sopron megyében és hogyan oldják meg ezek fenntartását?
- A megyei múzeumi szervezetben jelenleg 16 működési engedéllyel rendelkező muzeális intézmény működik 7  településen, a múzeumi besorolástól a közérdekű muzeális kiállítóhelyig. Az intézményhálózat fenntartása jelentős kiadással jár, amelyet a központi támogatás évek óta tartó folyamatos csökkenése tovább nehezít. A gazdasági helyzetre

Győr-Moson-Sopron megye

tekintettel törekszünk a múzeumi feladatok ellátásának ésszerűsítésére, az érvényes jogszabályok betartása mellett.

- Milyen lehetőségeik vannak?
- A takarékossági intézkedések mellett - az anyagi lehetőségek függvényében -  élünk a különböző pályázati lehetőségekkel annak érdekében, hogy kiállításaink megfeleljenek a mai elvárásoknak, s a látogatók valós élményt kapjanak múzeumainkban. 

Az elmúlt években több pályázatot nyújtottuk be a szakminisztérium által meghirdetett és a múzeumok szakmai munkáját segítő un. ALFA- programra. Elsőként a soproni sírkőgyűjtemény új állandó kiállításának megépítésére, majd szintén új állandó kiállításként a győri Fruhmann kályhamúzeum kialakítására került sor. Az elnyert támogatások és a megyei önkormányzat saját forrásának felhasználásával készült el a két új állandó kiállítás. Ugyancsak az ALFA- programra nyújtottunk be pályázatot 2008-ban a soproni Stornó Házban található állandó történeti kiállítás felújítására. Erre a feladatra 17 millió forint támogatást kapott a megyei önkormányzat, s 2009 szeptemberében megújult kiállítást adtuk át Sopronban a nagyközönségnek. Ugyanezen évben pályázatot nyújtottunk be a kapuvári Rábaközi Közérdekű Muzeális Kiállítás felújítására is. Az első ütemben elnyert összeg az új állandó kiállítás tárgyainak restaurálását oldotta meg, a következő évben elnyert pályázati támogatásból az állandó kiállítás felújítását tudjuk befejezni. Továbbra is megoldásra vár a soproni Néprajzi Kiállítás épületének teljes rekonstrukciója, amely lehetővé tenné, hogy az állandó kiállítás ismételten megnyithassa kapuit a nagyközönség előtt. E nagyszabású beruházás saját erőből nem lehetséges, ezért csak megfelelő pályázati lehetőség esetén áll módunkban e több éve húzódó feladatot megoldani. 

szechenyi_emlekmuzeum_681_20110526135243_770.jpg


- Igen ismert a Széchenyi István Emlékmúzeum is. Ennek "mindennapjairól" mit lehet tudni?
A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat fenntartásában működő Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumi Igazgatóság Soproni Múzeuma látja el a nagycenki Széchenyi István Emlékmúzeum szakmai munkáját, gondoskodik a Széchenyi-család, ezen belül különösen Széchenyi István kultuszának ápolásáról és megismertetéséről.

Széchenyi Istvánra, halálának 150. évfordulója alkalmából emlékezett az ország 2010-ben. Az évforduló mellett a Legnagyobb Magyar emlékének méltó ápolása kötelez bennünket arra, hogy lakhelyét a lehető leggondosabban kezeljük, korszerű, egyszersmind az adott kor hagyományainak megfelelő körülmények között fogadjuk a Széchenyi család tárgyi és szellemi öröksége iránt érdeklődő vendégeket. Úgy gondoljuk, hogy a korszerűsítés, a kiállítás felújítása csupán egy feladat. Azt szeretnénk, ha a kastély valódi nemzeti emlékhely lenne, ahova az információszerzés mellett valóban emlékezni, a Legnagyobb Magyar előtti tiszteletüket leróni érkeznek vendégek. Ennek elérése érdekében a Széchenyi kultusz ápolását szeretnénk minőségileg megújítani. Ehhez a kiállítás tartalmi megújítására is szükség van. Az első emeleti kiállító tér enterieur-jellegű kialakítása ma is kitűnő lehetőséget ad a Széchenyivel való érzelmi azonosulásra, bepillantást enged mindennapjainak pillanataiba. Ezeket a pillanatokat szeretnénk sokkal intenzívebben átélhetővé tenni a látogatók különféle korcsoportjai számára. Az előbb említett információátadás és oktatás mellett itt nagyobb szerepet szánunk az intimitásnak, a romantikának. Csak egy példa: noha a múzeum birtokában vannak azok a ruhák, amelyekben Széchenyi István gróf élete utolsó óráját töltötte, jelenleg nincsenek kiállítva. Halálának pontos és a muzeológia módszereivel történő rekonstrukciója és bemutatása olyan feladat, amelynek jó megoldása új látogatói csoportok előtt tenné fontossá a múzeum meglátogatását, mely – nem versenyezve természetesen a községben lévő kegyeleti helyekkel – a jelenleginél is kiemelkedőbb jelentőségű nemzeti zarándokhellyé tenné a múzeumot. Mindezek mellett a kiállításban alkalmazandó új technikai megoldásokkal el szeretnénk érni, hogy a kastély minden magyar iskolás számára elődleges információforrásul szolgáljon a Széchenyi család, gróf Széchenyi István és a reformkor megismerése és tiszteletének megalapozása tekintetében.

 dr.Kovács Bélát.

Győr-Moson-Sopron megye főjegyzője, dr.Kovács Béla


Ezen elképzeléseinket pályázati támogatás elnyerésével kívántuk elérni. A Nyugat-dunántúli Operatív Program pályázatot jelentetett meg a régió történelmi és kulturális örökségének fenntartható hasznosítására - NYDOP-2009-2.1.1 kódszámmal. A pályázat benyújtásával egy olyan látogatóbarát, korszerű múzeumi kiállítás létrehozását terveztük, amely komplex tudást és élményeket biztosít az odalátogatóknak és növeli a hely beágyazottságát a magyar társadalmi köztudatban. Azt szeretnénk, hogy a nagycenki Széchenyi kastély legyen megkerülhetetlen, amikor a Legnagyobb Magyarról és alkotásairól esik szó, akár a közéletben, akár az oktatásban, akár a családi-, illetve köznevelés folyamatában. A pályázatra benyújtott igényünket 130 millió vissza nem térítendő támogatásban részesítette a Nemzeti Ügynökség. Az állandó kiállítás és a kastélypark felújításának megvalósítása folyamatban van, várható befejezése 2012 augusztusa.

- Van olyan intézmény, amelynek fenntartása kérdéses?
- Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzata és Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata tárgyalásokat folytatott a Mosonmagyaróváron található és a megyei önkormányzat fenntartásában működő muzeális intézmények fenntartásáról  és működtetéséről, mivel az a megyei önkormányzat gazdasági nehézségei miatt - a jelenlegi szinten - nem tartható. A Hansági Múzeum Mosonmagyaróváron az alábbi telephelyeken végzi tevékenységét:

Hansági Múzeum - területi múzeumi besorolással, (un. Cselley-ház, Fő u. 19.), amely egyben igazgatási székhely is. Az itt található iparművészeti, régészeti és képzőművészeti muzeális tárgyak jelentős részét az un. Gyurkovits Gyűjtemény adja, amely Mosonmagyaróvár város tulajdona.

múzeumok

A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat fenntartásában működő megyei múzeumi igazgatóság jelentős intézményi vagyonnal és a megye kulturális örökségét hordozó tekintélyes múzeumi gyűjteménnyel rendelkezik

 

Hansági Múzeum - közérdekű muzeális kiállítóhely besorolással (Szent István király utca 1.), ahol a „Mosoni síkság története címmel” Mosonmagyaróvár és a környék történetét bemutató állandó történeti kiállítás, illetve a „Mosonmagyaróvár 1956.” című kiállítás található, s a műtárgyak Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzatának tulajdonában vannak.

Tekintettel arra, hogy mindkét önkormányzat fontosnak tartja a mosonmagyaróvári múzeumi egység további működését, a tárgyalások során az a megállapodás született, hogy Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata önálló városi múzeumot alapít, amelyet az ott dolgozó közalkalmazottakkal működtet. Győr-Moson-Sopron Megye Önkormányzata ehhez tulajdonjoggal átadja az ingatlanokat, az ingóságokat, valamint a muzeális gyűjteményeket. A megyei önkormányzat a működéshez anyagi támogatást biztosít, a megyei önkormányzatot megillető központi támogatásból, a múzeumi tevékenységre jutó 23,5%-os részarányt. A Hansági Múzeumra eső összeg éve szinten hét millió forintot jelent. A fenti tervezetet mindkét testület jóváhagyta, az ingatlanok és az ingóságok átadása megtörtént. A múzeumi gyűjtemény átadásához miniszteri engedély szükséges, ezért annak átadására várhatóan július hónapban kerül sor, miután a miniszteri engedély megérkezik.


MCOnet-Kovács Tünde