Öt templom fesztivál májusban Győrben

Május 9. és 13. között rendezik meg a kultúrák és vallások közti párbeszéd elősegítését szolgáló Öt templom fesztivált Győr újvárosi városrészében.

A programok között bábszínházi, vallás- és helytörténeti előadások, koncertek, kiállítások, tematikus séták és szakrális programok szerepelnek. A tizennegyedik alkalommal megrendezett fesztivál a párbeszéd mellett a hitről és az elfogadásról szól. Az öt templom öt különböző felekezethez - római katolikus, görögkatolikus, evangélikus, református és zsidó - tartozik, és egy utcában, hétszáz méteren belül találhatóak. Bár a fesztivál fő programsorozata csak egy héttel később indul, már május 2-án koncerttel várják a közönséget az Evangélikus Öregtemplomban: ekkor kezdi meg magyarországi turnéját a moszkvai Doros Férfikar, amely a Szent Efrém Férfikarral közösen ad ortodox húsvéti hangversenyt. A koncerten a keleti egyház nagyheti és húsvéti dallamai csendülnek fel.

 

Az öt templom egy utcában, hétszáz méteren belül található

 

Május 9-én a Menházban tárlatvezetést tartanak a Győri Zsidó Hitközség vallás- és helytörténeti kiállításában, majd megnyitják a Zsinagógában Mesék unokáimnak címmel Jahoda Maja belsőépítész kiállítását. Aznap este a Menház kamaraszínpadán mutatják be Eldobott szerelmek címmel az Ady Endre szerelmeiről szóló darabot, a református templomban pedig Rengeteg címmel ad koncertet Kollár-Klemencz László és kamarazenekara. Május 10-én délután Öt templom túra indul, ahol a fesztivál helyszínein keresztül mutatják be az európai zsidó-keresztény kultúra hagyományait és értékeit. 

Másnap a Görögkatolikus templomban a szegedi Király-Kőnig Péter Zeneiskola és a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskola fuvolista növendékei adnak koncertet, majd a Menházban Island home címmel angol nyelvű előadást mutatnak be. Május 12-én délelőtt istentiszteleteket és misét tartanak. Május 13-án este a Menházban a Fekete Seretlek nevű zenekar lép fel egy angol nyelvű zenés színházi produkcióval, amelyet George Orwell 1984 című műve ihletett. A programsorozat zárásaként pedig a Zsinagógában Háy János Apa lánya című darabját láthatja a közönség.