4,4%-kal emelkedő ipari termelői árak

Az ipar belföldi értékesítési árai - a januári 1,2%-os emelkedés után - februárban az előző hónaphoz viszonyítva 0,5%-kal, a 2005. februárival összehasonlítva 6%-kal emelkedtek.
Az exportértékesítés havi termelői árai az előző hónaphoz képest 0,2%-kal csökkentek, az egy évvel korábbiaknál 3,2%-kal voltak magasabbak.

Az előző hónaphoz viszonyított legnagyobb áremelkedés a vegyianyag-, -termékgyártás ágazatban volt megfigyelhető (2,2%). A bőrtermék-, lábbeligyártás ágazatban 2%-kal, a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleáris fűtőanyag gyártása ágazatban 1,1%-kal, a villamos gép, műszer gyártásában 0,9%-kal, a fafeldolgozásban 0,8%-kal, a fémfeldolgozási termékeknél 0,7%-kal emelkedtek az árak. A papírgyártásban és a gumi-, műanyag termékek gyártásában gyakorlatilag nem változott az árszínvonal. A legnagyobb árcsökkenés a járműgyártás területén volt megfigyelhető (1,5%). A többi ágazatban 0,1-1,3% közötti árcsökkenés jelentkezett. A belföldi értékesítés közel 26%-át képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz-, és vízellátás ágazat 1,1%-os emelkedésében jelentős szerepet játszik a gázgyártás, -elosztás 3,7%-os árnövekedése. A gázárak növekedése döntő részben a január 18-i földgáz közüzemi díjemelkedés áthúzódó hatásának következménye.

12 havi összehasonlításban a vegyipari ágazatokban jelentősen emelkedtek az árak (14,4%), a kőolaj- feldolgozásban bekövetkezett 31,4%-os, a vegyi anyagok, termékek gyártásában jelentkező 7,8%-os, valamint a gumi-, műanyag termékek gyártásában mért 2,6%-os áremelkedés következtében. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 12,6%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A legkisebb árnövekedést az élelmiszer-ipari (0,6%), és a papíripari termékek (0,7%) esetében regisztráltuk. A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 3,9%-os áremelkedést tapasztaltunk.

A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak havi áralakulásában továbbra is az energiatermelő ágazatok áremelkedése a meghatározó, bár a januári 2,3%-os értéknél februárban jóval kisebb mértékben, 1,1%-kal növekedtek az árak. A beruházási javak árszínvonala 0,8%-kal csökkent, a továbbfelhasználásra kerülőké 0,8%-kal magasabb volt, mint az előző hónapban. A fogyasztási cikkek árai nem változtak. 2006. februárban az egy évvel korábbihoz képest az energiatermelő ágazatokban nőttek a legnagyobb mértékben az árak (14%); a beruházási javaknál 3,3%, a továbbfelhasználásra termelt javaknál 2,4% volt az áremelkedés mértéke. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 1%-os csökkenés volt megfigyelhető.

A forintban mért exportértékesítési árak februárban az előző hónaphoz képest 0,2%-kal csökkentek, 12 hónap alatt 3,2%-kal emelkedtek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz képest 0,3%-kal, a dollárhoz viszonyítva 1,7%-kal gyengült. 2005. februárhoz hasonlítva az euróhoz képest 3,2%-kal, a dollárhoz képest 12,5%-kal gyengült a forint.

A belföldi és exportár változás eredőjeként 2006. második hónapjában az ipari termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva 0,1%-kal, 2005. februárhoz képest 4,4%-kal emelkedtek.

(Forrás:www.tozsdeforum.hu)