Politikai vita a „Győri Média” körül

A város vezetése alaptalan vádaskodásnak nevezte a Fidesz képviselői által elmondottakat a Győr TV helyzetével és a leépítésekkel kapcsolatban. Összeállításunkból kiderül a Fidesz, az egykori városi televíziós munkatárs, a polgármester, az alpolgármester és a televízió ügyvezetőjének álláspontja a televízió, illetve a városmarketing üggyel kapcsolatban:

Városi TV:

A Fidesz álláspontja:

Dézsi Csaba András, fideszes képviselő kifejtette, a városi televízió eddig negyvenmillió forintból gazdálkodhatott, ám az idei költségvetés szerint 2004-ben már csak húszmillióból, illetve további 15 millióból, azzal a kikötéssel, ha létszámleépítést hajtanak végre. A politikus szerint ez lehetetlen helyzetbe hozza a televíziót, és egyfajta kézi vezérlést jelent. A létszámleépítés megtörtént, amellyel kapcsolatban Dézsi kifejtette, véleménye szerint a közös megegyezéssel történő elválás ellenére politikai tisztogatásról van szó, hiszen többek között elküldték Bakács Lászlót és Tóth Bálintot, akik vállaltan jobboldali beállítottságúak és a Hír TV munkatársai. A politikus szerint szakmai okok nem merülhettek fel, hiszen mindketten kitűnő szakemberek.

Bakács László véleménye:

Lapunk megkérdezte Bakács Lászlót, a Győr TV egykori munkatársát, aki kifejtette, mindig nyiltan vállalták véleményüket és szellemiségüket, ami a szocialista városvezetésnek kellemetlen lehetett, ám ezzel együtt munkájukban egyik oldal felé sem voltak elkötelezettek. Hozzátette, itt nem két emberről van szó, hanem a televízió összes dolgozójáról, akik lehetetlen helyzetbe kerültek. Az újságíró szerint a Győr TV nem lett egyik oldal szócsöve sem, hanem mindig objektív munkát próbált végezni. Végezetül elmondta, nem ők, hanem a megmaradt munkatársak kerültek nehéz helyzetbe, hiszen ennyi pénzből és 16 fővel nem lehet objektív, színvonalas televíziózást csinálni.

A városvezetés nyilatkozata:

“Győr város vezetése egyértelműen visszautasítja a Fidesz városi szervezete és elnöke alaptalan vádaskodását, miszerint politikai tisztogatás kezdődött a városi televíziónál. A tényekről az alábbiakat kívánjuk a nyilvánosság elé tárni:

1./ A városi televízió gazdálkodási gondjai mellett három éve folyamatosan tart a vezetőválság, melynek során négy vezető váltotta egymást. A pályázaton kiválasztott előző vezető sem tudta talpra állítani a Tv-t.

2./ A működési gondok miatt a Tulajdonosi Bizottság kezdeményezésére vizsgálatot tartott a Polgármesteri Hivatal Ellenőrzési Irodája, amely súlyos szabálytalanságok sorát és gazdálkodási hiányosságokat állapított meg.

3./ A városi televízió gazdálkodási vesztesége 15 millió Ft volt annak ellenére, hogy a város Önkormányzata 53 millió Ft támogatást adott, azaz 68 millió Ft-ba került a Városi Tv a város adófizetőinek.

Összehasonlítást végeztünk a városban működő másik Tv-vel, ez azt mutatta, hogy a Revita összesítve 12 fő létszámmal, tehát fele annyi emberrel végzi el ugyan azt a munkát. Támogatást ott csak fejlesztésre kaptak 5 millió Ft-ot, a teljes költségük 50 millió Ft, amelyet bevételekből finanszíroztak.

Ilyen méretű pazarlás, mint amit a városi Tv felmutat, az adófizetők pénzéből nem finanszírozható. Amikor 2002-ben az Önkormányzat sürgette a racionálisabb gazdálkodást és a létszámcsökkentést, arra válaszul az akkori vezető, a Fidesz vezényelte jobboldal ötletére 5 éves határozott idejű munkaszerződést kötött mindenkivel, hogy lehetetlenné tegyék a racionalizálást.

Kérdezzük, hol lehet ezt még megcsinálni, a Városi Televízión kívül?

4./ A felmondásokkal járó végkielégítés más keretből történő kifizetése évek óta alkalmazott gyakorlat, amelynek többségét az állam megtéríti.

A döntéseknek tehát politikai indítékot tulajdonítani felelőtlen vádaskodás, amelyet ismételten visszautasítunk.” Balogh József, polgármester pénteki sajtótájékoztatóján politikai propagandának nevezte a Fideszes képviselő szavait, hozzátette, nem politikai, hanem gazdasági okokról van szó.

A televízó ügyvezetőjének véleménye

Molnár József pénteken elmondta, az egész ügy politikai háttere nem érdekli, eddig sem, és ezután sem kíván a politikával foglalkozni, a dolgokat csupán gazdasági szempontból vizsgálja. Hozzátette, nehéz döntés volt számára a létszámleépítés, ám elengedhetetlennek tartja a televízió talpon maradása szempontjából. Az ügyvezető adatokkal érvelt, rámutatott, míg 2001-ben 1,6 millió, 2002-ben 6,5 millió, addig 2003-ban már 15,5 millió forint volt a tévé vesztesége. Hozzátette, 2002-ben 34 fő dolgozott a tévénél, most 17 fő, ami szükséges és elégséges a munkához.



--------------------------------------------------------------------------------


Önkormányzati lap:

A Fidesz álláspontja:

Ezzel kapcsolatban Németh Zoltán, fideszes képviselő elmondta, az előterjesztés zavaros, nincs pontosan meghatározva a feladat, ezzel szemben a határozati javaslat szerint az önkormányzat 2008 december 31-ig kívánja biztosítani a pénzügyi fedezetet erre a célra. Ez az összeg az idén harmincmillió forint, ám azt nem lehet tudni, hogy a későbbiekben mennyi lesz. Németh Zoltán ennek kapcsán levélben fordult dr. Németh Évához, a megyei Közigazgatási Hivatal vezetőjéhez, amelyben állásfoglalást kér, vállalhat-e az önkormányzat közgyűlése 2008 december 31-ig pénzügyi kötelezettséget a mindenkori költségvetés terhére feladat pontos meghatározása és a pénzügyi igény ismerete nélkül. A képviselő utalt arra, aggályos, hogy esetleg politikai célt szolgál majd a kiadvány.

A városvezetés nyilatkozata:

“A városmarketing létrehozását célzó pályázat kiírására éppen azért kerül sor, mert a Városi Tv képtelen volt, erre az eredetileg neki szánt feladat megvalósítására. A közgyűlésre beterjesztett javaslat a szokásoknak megfelelően pontos, csupán azoknak volt kevésbé érthető az előterjesztés, akik abból csupán a városi újság újraindításának körülményeit kívánták kiolvasni.

Egyértelművé kívánjuk tenni, hogy a városmarketingnek csupán egyik, nem is feltétlenül legfontosabb eleme az előbb említett termék.

A közgyűlés által elfogadott döntés megfelel a korábbi gyakorlatnak, amely természetesen nem jelenti a közgyűlés számára kívülről diktált költségek elfogadását. A mindenkori költségvetés szabja meg a feladat ellátására rendelkezésre álló összeget.”

Eredics Imre, alpolgármester pénteken hangsúlyozta, az anyagban városmarketingről van szó, nem csupán lapkiadásról. A pályázat arról szól, hogy meg kell szervezni az információk összegyűjtését, és azok eljuttatását a közönséghez, aminek egyik eszköze a városi lap, ám ezen kívül még több csatornát is meg kell teremteni, mint például a fórumokat, elektronikus médiumot. Az anyaggal kapcsolatos kritikával kapcsolatban elmondta, a közgyűlés nem vitatkozhat a pályázati kiírás szövegén, mert annak jogi és gazdasági következményei lehetnek, az ülésen azokat a rendező elveket foglalták össze, aminek mentén a hivatal elkészíti a pályázati kiírás pontos szövegét.

A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a Győr TV naponta 2,5 óra saját készítésű műsort sugároz. A Revita Televízió eddig napi két óra, jövő héttől napi három óra saját készítésű műsort sugároz, amely nem teljes egészében friss műsor, van benne ismétlés is.

Gyor