Pannonhalmán helyezik nyugalomra Habsburg Ottó szívurnáját
Ökumenikus imát mondanak a szívurna elhelyezése előtt, mondta el Várszegi Asztrik, Pannonhalma bencés főapátja a Kathpress katolikus hírszolgálatnak nyilatkozva.
A vesperáson részt vesz a főapát mellett, Fabinyi Tamás evangélikus püspök, Bölcskei Gusztáv debreceni református püspök, valamint Markovics Zsolt szegedi rabbi.
Július 17-én délután Budapesten, a Szent István bazilikában is gyászmisét mutatnak be Habsburg Ottóért. A mise főcelebránsa Paskai László bíboros, nyugalmazott esztergom-budapesti érsek lesz és jelen lesz a misén Schmitt Pál államfő is.
A főapát méltatta a múlt héten, 98 éves korában elhunyt Habsburg Ottónak Magyarországért szerzett érdemeit, és felidézte, hogy személyesen is kötődött Pannonhalmához.
Az Európai Parlament tagjaként Magyarország érdekeiért folyamatosan fellépett. Példát akart mutatni a magyaroknak, hogy győzzék le a „kultúrájukban gyökerező" pesszimizmusukat, és több bátorsággal és önbizalommal tekintsenek a jövőbe.
Habsburg Ottónak a rendszerváltás után sikerült a személyisége révén megnyernie magának a magyarokat - mondta a főapát. Felidézte, hogy 1922-ben, amikor Habsburg Ottó a családjával együtt száműzetésben élt Spanyolországban, pannonhalmi szerzetes tanárok oktatták őt és testvéreit a magyar nyelv és kultúra ismeretére. Később többször is felkereste az apátságot, először közvetlenül a vasfüggöny lebomlása után. Fiai, Karl és György egy ideig az apátság gimnáziumában tanultak.
Július 13-án, mintegy ezren vettek részt a Habsburg Ottóért és tavaly elhunyt feleségéért tartott gyászmisén a híres ausztriai zarándokhelyen, Mariazellben. Egon Kapellari grazi püspök volt a mise főcelebránsa.
Habsburg Ottó és Regina koporsóját kedden szállították át Bajorországból a stájerországi búcsújáró helyre, a nagyközönségnek szerdán volt lehetősége leróni kegyeletét. A mise első olvasmányát Gabriela Habsburg olvasta fel német nyelven, a másodikat Habsburg György, az elhunyt Magyarországon élő legfiatalabb fia magyar nyelven.
A grazi püspök mellett a misét Várszegi Asztrik pannonhalmai főapát, Schönberger Jenő szatmári megyés püspök, Böcskei László nagyváradi püspök és Jan Graubner olmützi érsek (Csehország) celebrálta. Christoph Schönborn bécsi érsek XVI. Benedek pápa személyes küldötteként vett részt a szertartásokon.
Egy perc néma csend a Parlamentben
A közel két héten át tartó gyászszertartások Bécsben folytatódnak. Földi maradványait szombaton, július 16-án, Bécsben helyezik végső nyugalomra. A temetést a Szent István-székesegyházban (Stephansdom) bemutatandó mise előzi meg, és azt követően vasárnap Magyarországon, Pannonhalmán érnek véget.
Habsburg Ottó azt szerette volna, hogy Ausztriában és Magyarországon - az egykori monarchia mindkét fő alkotórészében - "jelen legyen".
B.N.